Governor Profiles

 

Name

Category of

Governor

Appointing

Body

Term of Office Expires

(unless re-elected – term

of office is 4 years)

Committees Served On

Positions of

Responsibility

Annual Register

of Business

Interests

Mr S Luke

Co-opted

Church Stretton

School

9.3.2020

LGB

 

None declared

Mrs H Howes

Co-opted

Church Stretton

School

9.3.2020

LGB

 

None declared

Mrs C Cullis

Community

Church Stretton

School

31.3.2021

Members, Trustees, LGB,

SSAT Personnel, SSAT Site, Health & Safety

Chair Personnel

Vice Chair Site, Health & Safety

None declared

Mr A Fox

Community

Church Stretton

School

31.3.2021

Members, Trustees, LGB, SSAT Site, Health & Safety

Chair of Site, Health & Safety

None declared

Mr M Harris

Co-opted

Church Stretton

School

31.3.2021

LGB

 

Owner: Holben

Group

Mrs J Smith

Co-opted

Church Stretton

School

31.3.2021

Trustees, LGB, SSAT

Personnel, SSAT Finance

Vice Chair of SSAT

Personnel

Vice Chair LGB

None declared

Mr D Clarkson

Staff

Church Stretton

School

19.5.2021

LGB

 

None declared

Mr M Collison

Parent

Church Stretton

School

23.6.2021

LGB

 

Owner: ESP

Energy, Trees to

Grow

Mrs L Peters

Parent

Church Stretton

School

23.6.2021

LGB

 

None declared

Mr J Parr (CEO)

(Headteacher)

Ex-officio

Church Stretton

School

 

Trustees, LGB, SSAT

Finance, SSAT Personnel

Headteacher

Headteacher